kırtasiyeburda
site içersinde arama
Ana SayfaFiyat ListeleriİletişimLinklerAramaSite HaritasıS.S.S.MadenlerHaberlerEski fiyat Listeleri
Ana Sayfa arrow Haberler arrow Bakır madeni
Perşembe, 03 Eylül 2015
GÜNCEL BASIN HABERLERİ
Cache Directory Unwriteable
Ziyaretçi sayısı

Toplam ziyaretci sayımız
ANKET
Fiyat Listesini sitemizden rahatlıkla takip edebiliyormusunuz?
 
Sitemizi nereden öğrendiniz?
 
Bakır madeni PDF Yazdır E-posta
Yazar Ahmet YILDIZ   
Pazartesi, 07 Nisan 2014
 

     Bakırın İNSANLIK tarihinde kullanılması çok eski çağlarda başlamıştır. Ve insanlar, BAKIRI günlük yaşamlarında süs eşyası, silah, el sanatlarında kullanmış olup uygarlık ilerledikçe Bakıra olan ihtiyaç daha da artmıştır. Günümüzde 13 Milyon tüketim tonun üzerine çıkan bakır en çok kullanılan ikinci  metal durumuna gelmiştir. Bakıra olan talep devamlı artışı endüstrileşme deki gelişmelerle orantılıdır.
     
Bakırın yılda Tayland 'ın ihtiyacı dört kat, Güney Kore'nin üzerine makinalaşmadaki yükselişi, tartışmasız kabul edilmiş olup, geçen endüstrileşme üç kat artmış, Çin'deki talep patlama noktasına gelmiştir. Gelecekte de Güney Amerika, Doğu Avrupa ülkelerinin Bakıra olan taleplerinde önemli artışlar olacağı tahmin edilmektedir. Gelişmiş ülkelerde kişi başına YILLIK bakır tüketimi 10 kg'dir. Bu az gelişmiş ülkelerde 1-2 kg arasında değişmektedir.

    Yüksek elektrik ısı iletkenliği özellikleri Bakırı, santralları iletken malzemenin vazgeçilmez girdisi haline getirmektedir. Soğuk hava makinası paslanmaz özelliğinden ötürü nakliye vasıtalarında dış kaplamalarda bakırın büyük kullanım alanları bulunmaktadır. Bunlara ilaveten bakırın kaynak işlerinde, metalurjide bronz üretiminde önemi giderek artmış olup, daha bir çok kullanım alanlarını saymak mümkündür.
       Genel kullanım alanları sırasıyla; iletimi ile ilgili tesislerde, inşaatta, ulaşım makinaları  ve elektrik teçhizatında da kullanılmaktadır. 
       Dünyada bakır üretimi, zenginleştirilmesi ile yapılmaktadır. Çıkarılması oksitli bakır cevherlerinin madencilik yöntemleri ile olmaktadır. Sülfürlü bakır cevherleri genellikle flotasyon yöntemi Ile zenginleştirilerek izabe işlemlerine tabii tutulmak suretiyle blister bakır üretilmektedir. Oksitli bakır cevherleri imkb genellikle hidrometalurjik bakteriyal yöntemlerle değerlendirilerek doğrudan katot bakır elde edilmektedir.
      Bakır Cevheri fiyatlarının tesbitinde konsantresi, bakır sales Skypee nize baz alınmaktadır. Bakır Skypee nize Londra Metal Borsasında (LME) New York Metal Borsası'nda (COMEX) günlük olarak belirlenmektedir.
     Türkiye bakır madenciliğinde Kamu SEKTÖRÜ etkindir. Bu sektörde FAALİYET gösteren iki önemli kuruluş ETİ HOLDİNG A.Ş. KBİ (Karadeniz Bakır İşletmeleri A.Ş.) dir. Bu kuruluşların bakır sektöründeki uğraşı alanları cevher arama, cevher istihsali, cevher zenginleştirme izabesidir. İzabede blister BAKIR üretilen, piyasanın ihtiyacının bir kısmını karşılamak Rafine edilmek üzere özel sektör kuruluşlarına pazarlanmaktadır. 
    Sonuçta, ekonomik gelişmelere bağlı olarak hayat standardının yükseldiği günümüz dünyasında Bakıra olan talebin devamlı olarak artacağı, bazı kullanım alanlarında ikame malzemesi bulunsa, saf bakırın güncelliğini daima muhafaza edeceği anlaşılmış bulunmaktadır.

Son Güncelleme ( Pazartesi, 15 Haziran 2015 )
 
Döviz Kuru(TCMB)
metal metal
© 2015 :: A Bakır San. ve Tic. Ltd. Şti. ::
A Bakır Web sitesi M Design tarafından yapılmaktadır. (c) 2006 İstanbul